Novinky

Zakončení série SP 2022 ve Švýcarsku na výbornou


zpět

13.10.2022 | 1367x | Jan Šedivý

Zakončení série SP 2022 ve Švýcarsku na výbornou

Závěrečné kolo SP 2022 ve Švýcarsku vzbuzovalo respekt - bude možné uspět ve specifickém terénu a vysoké nadmořské výšce bez náležité přípravy? Sednou nám terény podobné MS 2023? Diskuze na podobná témata ale utnuli naši nejlepší záhy. Hned druhý den po příjezdu vybojovali ženy i muži shodně 4. místo ve štafetách a ukázali, že odhodlání je více než strach. 



Finálové kolo SP ve Švýcarsku je už tradiční bonbónek na konci sezóny - nádherná příroda, skvělá organizace, zajímavé tratě, diváci, prostě za odměnu. Letos ale s tím rozdílem, že se na místo činu (resp. o 3 údolí západněji) vrátíme za 9 měsíců na MS 2023, a to už půjde o hodně.

Celá akce tak byla koncipována nejen jako útok na čelní pozice a body do SP 2022, ale zároveň jako příprava na příští sezónu. Jakákoliv závodní zkušenost je v alpských terénech nadmíru cenná, protože trénink je zde dost omezen - lovnou sezónou, sněhovými podmínkami, finančními nároky, a tak na startu SP byla doslova kompletní světová špička.

Perfektní výsledkový servis s průběhy závodů lze najít v jednotlivých článcích na webu ČSOS (viz odkazy). V opožděném zpravodajství níže tak přináší spíše detaily za oponou než podrobný výsledkový sumář.
Štafety SP ve Švýcarsku - muži i ženy čtvrtí
Krátká trať ve Švýcarsku - 10. Janošíková, 12. Král
Klasika SP ve Švýcarsku - Janošíková a Křivda v TOP 10

ŠTAFETY
Asi největší oříšek z celého programu závěrečného kola SP. Pořadatelům dělají vrásky hodně nepříznivé sněhové podmínky v prostoru závodu, který je umístěn v necelých 2 tis. metrech. Závodníci mají zase obavy z kondice ve výšce, ale i z typu terénu. Do něj vbíhají bez jakékoliv předchozí návštěvy a obzvláště prvním úsekům není co závidět. Do prudkého svahu se traverzem vyřítí skoro 40 mužů a 30 žen.


Záludný úvod štafet: 5 min běhu na K3 pro nejlepší, pro zkušené britské ženské áčko je ale po kontrole všech farst po závodě (ztráta 10 min).

Konkurenceschopně běží obzvláště naši muži - Nykodým i Křivda podávají medailové výkony a štafeta končí pouhých 50 vteřin za bronzem (na 5. místě / 4. v reduk. pořadí). Ženské startovní pole se v tvrdém terénu výrazně rozpadá a rozdíly jsou daleko větší než v mužích. Naše áčko běží solidně, bez výrazných chyb, ale se ztrátami na nejlepší. Na medaili to tak tentokrát zdaleka není, ale redukované 4. místo je i tak skvělé!


Srovnání 1. a 3. úseku žen. V příblíženém výřezu můžeme vidět asi nejproblametičtější moment víkendu - průběh několika favorizovaných týmů zakázaným prostorem. Ten byl nankonec vyhodnocen jako OK z důvodu nezískání výhody a problémové orientaci v prostoru, kde nebyl okraj zakázané oblasti omlíkován (dle mapy být neměl). V pravé části je pak vidět, že část děvčat se místu na 3. úseku vyhla lepším postupem po cestě - pořadatelé zrušili podoběhovou karanténu a 1. a 3. úseky si tak mohly libovolně předávat info ze závodu jako např. na závodech v ČR (ale vadí to něčemu?).

MIDDLE
V těžkém terénu je middle stále nejtěžší disciplínou současného OB. Trenéři (skauti) severských klubů sledují právě tuto distanci nejpodrobněji třeba v programu juniorského šampionátu. A důvod je jasný, v technickém prostoru v plné rychlosti se donaha ukáže, kdo na to má. Pro české běžce je mezinárodní middle dlouhodobě pořádný oříšek a už od juniorů si na něm často lámeme zuby. O to více potěšil výsledek Tomáše Křivdy na ME, který ukázal velký potenciál našeho běžce i na velmi obtížné trati. Kdo takovou kapacitu určitě má, je Vojta Král, náš nejlepší middlař posledních let. Ten na krátké trati ve Švýcarsku výsledkově „zachránil" kluky a po delší době opět ukázal svojí vytříbenou middlovou techniku - 12. místo. A je docela možné, že i v ženách nám zde pomalu dorostla medailová naděje, protože Tereza Janošíková se po tvrdé dřině ve Finsku dostala na úroveň světové špičky, kterou orazítkovala skvělým 10. místem i ve Švýcarsku!


Srovnání postupů tria našich nejlepších žen z nejtěžší pasáže middlu v horském terénu, kde jsou v mapě jen nejvýraznější tvary.

LONG
Poslední závod SP bez pauzy a ve velké nadmořské výšce. Únava je značná. Prostor závodu je stísněný v prudkém svahu nad táhlým údolím vinoucím se z Davosu, a tak je všem zkušenějším závodníkům jasné, že stavitel bude jen obtížně chystat nějaké překvápko a je spíše potřeba nechytnout se do pastičky. Jaroslav Kačmarčík vyjíždí na před-start s naší první závodnicí Janou Pekařovou gondolou do mraků v 8:45. I když se startovní interval „nefér" mění v průběhu závodu (ze 2 na 3 minuty), tak jeho směna na vyfoukané stráni končí až ve 3 odpoledne, kdy startuje Tomáš Křivda (aneb pěkný den v Alpách :-). Ale na závodníky pořadatelé jako obvykle myslí na 100 %. Přenosu informací mezi doběhnuvšími a nevyběhnuvšími běžci zamezují tzv. podoběhovou karanténou. Netrestají tak 6 hodinovým čekáním hvězdy, ale naopak si po doběhu musí ti nejslabší nějakou tu hodinku ještě počkat, než budou moci opustit týmovou zónu.
Po sportovní stránce nám pak přinesl longový den velkou radost - fantastická 2 místa v TOP10 (Terka Janošíková o místo za velkou bednou, Tomáš Křivda za vítězem pouhých 3:44) a další 4 závodníci na bodech do SP (15. Nykodým, 19. Kosová, 20. Král, 33. Horčičková). Solidní výsledky kousek za body pak přinesli i Jana Peterová a Daniel Vandas. Určitě povzbudivé výsledky po v kuloárech hodně diskutovaných výsledcích na mužském longu na ME.


Klasická alpská bilanční otázka: Co s tím? Nahoru a dolů, dolů a nahoru nebo šílenost rovně?

Tečkou za SP 2022 jsou tradičně bodovací tabulky a i letos se na ně dívá velice dobře - Česko se umístilo na výborném 5. místě a nejlepší Češi opět mezi elitou našeho sportu - Terka Janošíková 8., Tomáš Křivda 14.


KEMP MS 2023
Že na naše běžce čeká hodně práce s přípravou na MS23 bylo jasné hned po ohlášení prostoru závodu - luxusní horské středisko Flims-Laax (něco jako náš Špindl, akorát tak nějak „po Švýcarsku"). Jistotu tomu dalo závěrečné kolo SP a následný krátký kemp v terénech na krajích embarga pro závody MS.
Velkou výzvou bude určitě middle. Terén, který se technickou náročností může rovnat dokonce legendárnímu middlu na MS 2011 ve Francii, objevují i pořadatelé, kteří na oficiálním tréninku netrefili vlastní směrné časy skoro o čtvrthodinku: gpsD, gpsH | mezičasy.
Očekávaný prostor pro štafety pak bude naopak spíše hodně tvrdá fyzická práce, ale s pasážemi, kde to bez chladné hlavy také nepůjde (oficiální štafetový trénink, který ale není zcela relevantní k prostoru MS: gpsD, gpsH | mezičasy).
Pro klasickou trať pak lze očekávat zase nějaký ten výlet lanovkou na start a s tím spojené specifikum, na které je potřeba se připravit - dlouhé seběhy v těžkém terénu (rel. trénink k longu na kempu: gpsD, gpsH).

V zimním a jarním tréninku tak nebudou moci chybět prvky, které se v poslední sprinterské sezóně moc nenosily (nebo snad byly dokonce riskantní a kontraproduktivní) - kvantita v těžkém terénu, běh nahoru a i DOLŮ v tempu, generalizace na sucho (teoreticky) nebo neustále výjezdy na mapáče bez cest nebo po setmění. Čili věci, které jsou pro naše nejlepší samozřejmostí a vy se tak v zimní pauze můžete v klidu těšit na boje o čelní příčky i v sezóně 2023 :-). Ahoj!

FOTO SP3+KEMP MS: Mára, Šéďa