Novinky

Úvodko Chotěboř 3v1


zpět

2.12.2022 | 1325x | Jan Šedivý

Úvodko Chotěboř 3v1

Kolik se toho dá stihnout za prodloužený víkend? Docela dost... Součástí úvodního srazu reprezentace pro sezónu 2023 tentokrát nebyl jen klasický program soustředění, ale i páteční vyhlášení ankety Nejlepší orientační běžec roku 2022 nebo sobotní ples O-Gala. Ale doufejme, že sezóna, která nabízí jasné vrcholy - MS SUI, ME ITA a SP CZE, bude méně hektická než její start. A jak celá akce probíhala? 

Nic netrvá věčně. Bohudík, nebo spíš bohužel? Po mnoha letech, kdy naše barvy reprezentovaly stejné tváře, prochází reprezentační družstvo postupnou proměnou. Na úvodním srazu se poprvé sešel nový tým pro sezónu 2023 a včetně sledovaných závodníků bylo z 25 běžců hned 6 nováčků. Z reprezentačního družstva a nadějí přitom chyběli pouze zasloužilí reprezentanti Vojta Král a Denisa Kosová, kteří mají individuální přípravu a akcí RD se budou účastnit dle vlastních priorit.

Postupně nastávající generační obměnu poznal hned na úvod i Honza Potštejnský. Ten startuje už třetí dekádu jako trenér či asistent u národních výběrů, ale tentokrát se musel na místě hodně rozkoukávat. Nezbývá než doufat, že se mladí závodníci rychle zapracují a nebude dlouho trvat a budeme mít při fandění stejnou radost jako z Adélky Finstrlové nebo Jany Stehlíkové, které letos ukončily úspěšné kariéry.

Mottem úvodního srazu není tvorba plánu a správného směru v lese, jako na jiných kempech, ale spíše určení cílů a priorit pro nadcházející sezónu, či znovunalezení motivace ztracené v podzimní mlze. Program byl ale díky večerním společenským akcím opravdu našlapaný a sraz tentokrát splnil cíl jen částečně. Nicméně do prvního mezinárodního startu RD zbývá téměř půl roku a realizační tým tak má stále dost času na práci.

Prostor pro zlepšení je opravdu veliký. A hlavně nadějím bude muset dojít, že porazit nejlepší borce na světě, kteří bydlí v daleko zajímavějších terénech pro mezinárodní OB, než jsou ty naše, je velká oběť na úkor vlastní zábavy. Samozřejmostí tréninkového týdne musí být mapové tréninky, bez nich to nikdy nešlo a ani nepůjde. Stejně jako bez polykání kilometrů v terénu. Jasný fokus na mapáčích je pak na bezchybnost, klidně na úkor výsledků, protože v zimě je soupěř těch, co se chtějí opravdu zlepšit, jen jejich bezchybné druhé já…

TRÉNINKY NA ÚVODKU
Výsledky je potřeba brát s velkou rezervou. Závodníci mají v přípravném období různé cíle tréninku a na neúplných mapách není ani trať vždy fér. Přesto bylo proč bojovat - pomyslným vrcholem tréninků byl už 5. ročník Kodyho memoriálu. Ten realizační tým připravuje jako vzpomínku na bývalého reprezentanta a hlavně kamaráda Štěpána Kodedu.

Na nové mapě Vitulka (bez cest a jiných drobností) se bojovalo o čest a tradičně i o podpis a roční užívaní Kodyho sprintových trenek. Zajímavý souboj přinesl hlavně ženský závod, ve kterém ukázala Vendy Horčičková, proč ji tým stále moc potřebuje, a těsně porazila „Nejlepšího orientačního běžce či běžkyni roku 2022" Terezu Janošíkovou :-).

V mužích nenechal nikoho na pochybách, kdo je letošním vládcem lesa, Tomáš Křivda. Ten si po soustředění sbalil svých pět švestek na dejvické Dukle a vyrazil s čistou hlavou na zimní přípravu do Keni. Za sebou pak nechal spoustu vrásek osobnímu trenérovi Janu Procházkovi, zda tam 2 měsíce tréninku ustojí dle plánu, ale i realizačnímu týmu, jak vlastně připravovat tréninky na soustředění, aby byly dostatečně rozvojové pro nejlepší, ale zároveň dávaly smysl i pro druhý sled.

SEZNAM FÁZÍ
NOB - Vitulka: GPS D | GPS H | výsledky
Technika - Milovy: GPS HD | mapy: paměťák, koridor, down-hill, směry_vrstevnice
Kodyho memoriál - Vitulka: GPS D | GPS H | výsledky | mezičasy (vč. zrušených kontrol u D)
Sprint - Chotěboř: GPS HD | výsledky | délky voleb postupů
Hromaďák_technika - Sokolovce: GPS HD | mapa var1

Mezinárodní (a fotbalovou) hantýrkou má reprezentace na příští sezónu vykopnuto (kick-off). Míč je teď na straně hráčů, před kterými je dlouhé období dřiny, která leckdy nebude dávat logiku. Ti, kdo si ji zamilují, ale budou zase o krůček blíž svým cílům a smysl znovu naleznou na jaře. Takže hurá do toho!

ODKAZY
Pokyny akce
Web O-víkend