Novinky

Déjà vu na Kokořínsku


zpět

21.2.2023 | 1474x | Jan Šedivý

Déjà vu na Kokořínsku

TK únor a návrat na místo činu v Nedamově. Už čtvrtý tréninkový kemp reprezentace ze stejného místa za posledních 5 let, byť s částečně obměněnou soupiskou závodníků, přinesl nejen nostalgické vzpomínky na přípravu na domácí šampionát, ale i hodně výživné tréninky s deštěm, mlhou a extra kluzkými svahy. Jen jednu sezónu měly lesy na Kokořínsku klid od větších mezinárodních o-akcí. Dva roky po domácím šampionátu 2021 se na Kokořínsku v srpnu opět sejde světová špička na 2. kole SP a v lesích mezi Mšenem, Liběchovem a Doksy zase začíná být rušno.


Únorový kemp reprezentace měl na programu celkem 6 tréninkových fází (čt večer - neděle dopoledne). Na soupisce akce chyběla díky přípravě „v teple" (Keňa, Španělsko, Portugalsko) celá řada opor, ale i tak se mladší závodníci měli od koho učit, a někdy to bylo pro kluky až trpké (ale snad motivující) školení od nejlepších holek.

A hned úvodní noční trénink většině závodníků zase připomněl známé - i když v domácích lesích není buzola ve dne bohužel zas až tak potřeba, tak po soumraku se na červenou ručičku musím minimálně každých 100 metrů podívat. A protože se to ne vždy podařilo, bylo na zbytek kempu o motivaci k technické preciznosti postaráno.

V pátek byla hlavní náplň programu netradičně na atletickém oválu v Mladé Boleslavi. Na stadionu Jana Železného proběhl nejprve šestistupňový laktátový test klasickým systémem „z pohody na krev" (6 x stup. 1200m pro D, resp. 1600m pro H s odběrem po každém úseku), jeho výsledkem je zpětná vazba k dosavadnímu tréninku a doporučení, co případně upravit. A po jeho skončení byl k dispozici ještě trenér techniky běhu, který celý průběh video-dokumentoval a následně po skupinkách rozebíral. Doplňkovým pátečním o-tréninkem pak byl odpolední volný sprint dvojiček v Dubé (mapa, délky voleb).

Sobota byla ve znamení deště a mlhy. Jak říká klasik: „Není šedivých dnů, to jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost." Ale vysvětlete to závodníkovi, který se mokrý a celý hnědý od jílu po 2 hodinách dobelhá k autu. Dlouhý dopolední trénink koncentrace a pečlivosti - linie/směry (GPS) se ale nakonec docela líbil a odpoledne na něj pěkně navázala pro změnu rychlá jednotka 4 okruhů (GPS, mezičasy, plán závodníků pro rozbor).

Závěrečným tréninkem pak byl long s hromadným startem (GPS) a „prďáky" nahoru/dolů na Umrlčí rokli definitivně všem připomněly, že salonní přístup k tréninku jen těžko povede k úspěchu v lesních závodech SP.


Ale čas kvapí, soustředění je rychle za námi a už za 14 dní čeká na 22 reprezentantů další tréninková výzva - ve vulkanických oblastech poblíž Clermont - Ferrand začneme pilovat middlovou techniku. Ta bude zásadní pro úspěch na letošním MS ve Švýcarsku, a jak to našim nejlepším půjde, můžete sledovat i vy od 9. března prostřednictvím GPS.