Novinky

SP Norsko: Solidní vstup do sezóny


zpět

2.5.2023 | 1302x | Jan Šedivý

SP Norsko: Solidní vstup do sezóny

Těžký start do mezinárodní sezóny 2023 čekal na 14 reprezentantů na jihu Norska v oblasti Østfold. V téměř nejtěžší možné konkurenci zapsal český mančaft dvě pódia ze štafet a několik pěkných individuálních výkonů. Pokud půjde vše dobrou cestou, není nereálné, že za 2 měsíce na MS ve Švýcarsku budeme myslet i na vyšší mety.



Netradiční dubnový termín, navíc v Norsku — už při plánování sezóny dělalo 1. kolo SP realizačnímu týmu starosti. Jak připravit závodníky a kalendář na tak brzký termín, aby „fungovala" celá sezóna? Jaká příprava v místě má smysl a bude vůbec možné bydlet v našem oblíbeném ubytování na „lyžařské" klubovně Einarbu?

A starosti byly na místě. Byť ledopády z tréninkových prostorů zmizely, tak nás Norsko přivítalo nevlídně a pokud by bylo jen o pár stupínků méně (jako o několik let dříve), napadlo by v Østfoldu po našem příjezdu snad půl metru sněhu. Takhle jen oblast zalilo ohromné množství vody, které se ale zase neuvěřitelně rychle odplavilo. Že byl celý prostor startu den před klasikou metr pod vodou, bylo nakonec poznat snad jen podle polehané trávy.


V přípravě na SP už závodníci využili nové modely NVII od sponozora reprezentace, i na zasněžených plotnách podržely! 


Světový pohár ve Skandinávii je tradičně velké lákadlo pro závodníky — skvělá atmosféra, krásná příroda, kvalitní tratě a mapy. V poslední době ale toto pravidlo začíná trochu pokulhávat. Noři po MS 2019 opět vsadili na koncept „pohodlí" jedné velké arény a se závodními tratěmi si hlavu příliš nelámali. Překvapením bylo zejména odhalení nové mapy větší části prostoru už při klasice, jejíž trať (stejně jako ostatních závodů) do kolenou asi nikoho nedostala a příprava na zbylé závody pak byla výrazně jednodušší. Stále to ale byl severský orienťák, kde drobné zaváhání či ztráta koncentrace znamená velkou chybu. Většina našich závodníků zde přesto ukázala vysokou kvalitu a třeba tím i potvrdila, jak velkým přínosem jsou pro naše mladé závodníky akce s TSM/STK/kluby na severu. Díky za ně, má to smysl!

Až 9 závodníků z jedné země (celkem 148 mužů a 120 žen), systém SP, ve kterém je, zejména na severu, enormně složité uspět. Cílem většiny týmu tak byl spíše kvalitní výkon a třeba boj o body do SP, než hon za medailemi. A úvodní klasická trať to potvrdila. Nejlepší naši: Tomáš Křivda — 26. místo a Vendula Horčičková — 29. místo ukázali kapacitu na TOP 15, ale nějaký stres ze závodu o pódium se bohužel nekonal. Velice dobře běželi i další závodníci, byť možná za očekáváním o-veřejnosti, ale reálně to nebylo vůbec špatné a pochvala z řad „insiderů" byla na místě.

Jak moc pomůže doslova každá závodní zkušenost na severu, se ukázalo na krátké trati. Po klasice narostla závodníkům z české ekipy křídla a zlepšení přišlo i výsledkově. Hned 7 našich dosáhlo na body (např. naši soupeři v Lize národů Francie a Dánsko měli jen tři resp. jednoho závodníka na bodovaných pozicích). A nejednalo se o nějaké náhody „v závěsu", ale většinou o opravdu poctivé samostatné výkony! Pouhou minutu od pódia byl Tomáš Křivda (16. místo), v TOP 20 pak Denisa Kosová. Výborný middle předvedl i Daniel Vandas, který si díky brzkému startu mohl užít rozhovor pro TV v aréně.


Daniel Vandas si pomalu zvyká na mediální pozornost, video po velmi povedeném middlu (odkaz)


Farstování kontrol ve štafetách se v posledních letech na velkých akcích dost zjednodušilo. Stavitelé se v televizních závodech většinou nepouštějí do „větších akcí" a např. farstám do 6 kontrol apod. asi definitivně odzvonilo. Byť s tím nejde dopředu kalkulovat, protože by to mohlo skončit průšvihem, tak se stávají štafety čím dál více fyzickou záležitostí. Malá chyba a vypadnutí z čelního balíku znamená na SP/ME, kde startují až 3 štafety z jedné země, konec boje o medaile. Nejlépe to ilustruje áčková štafeta žen Švédska, kde na 2. úseku udělala 2minutovou chybu Tove Alexandersson. Pro tři nejlepší Švédky bylo po nadějích, ale šíře kádru v modro-žlutých barvách je tak silná, že se Švédsko stejně radovalo ze zlata.

Naše mužská áčková štafeta (Hubáček - Vandas - Křivda) běžela vyrovnaně, po menších chybách na celkově 9. pozici (5. po redukci), na víc to tentokrát nebylo. V béčku na sebe upozornil Martin Roudný, který po loňském podzimním SP opět dokázal předvést na 1. úseku top výkon. Ženy, stále aktuální vicemistryně Evropy, tentokrát i díky zdravotním problémům Terky Janošíkové a Denisy Kosové do boje o čelní příčky také nezasáhly — 10. místo (6. v redukovaném pořadí).

Nejlepšími výsledky z Norska tak jsou právě dvě pódiovky ze štafet a dvě TOP 20 z middlu. Pro média nepříliš výrazné výsledky na 1. kole SP ale znamenaly pro mnoho závodníků zejména výkonově velmi úspěšný týden. Nezbývá než doufat, že nabité sebevědomí dokážeme přetavit v ještě lepší výsledky.

Po Skandinávii teď bude muset česká družina rychle zaměřit své úsilí na kopce a horské terény. Další velkou mezinárodní akcí je totiž už MS ve švýcarské horské oblasti Flims-Laax. Za týden se tak reprezentace opět sejde právě v terénech, co možná nejpodobnějších – v kopcích u Vrbna pod Pradědem. Jak naše závodníky velké množství vrstevnic blízko sebe bavilo, si budete moci přečíst na reprewebu už za 14 dní.


ODKAZY
➮ výsledky — long, middle, štafety  
➮ web SP 
➮ tréninky před SP — GPS 
➮ foto, foto Mára

 

Foto: IOF / Terje W. Pettersen