Novinky

MS 2023 Švýcarsko: Tomáš Křivda krůček od medaile

zpět

19.7.2023 | 1123x | Matěj Burda

Mistrovství světa ve Švýcarsku – alpská vlna luxusu, skvělá divácká atmosféra, úžasné 4. místo Tomáše Křivdy a sladká tečka v podobě pódiového umístění štafet mužů i žen. Více na následujících řádcích.

Pro devatero českých reprezentantů byl světový šampionát velkou výzvou. Nadmořská výška, specifické horské terény pro klasiku a technicky náročné terény pro middle vyžadovaly přípravu fyzickou, mapovou i aklimatizační. Většina týmu tak několik týdnů strávila v horách italského Livigna a o dobrý odrazový můstek bylo postaráno. Česká sestava kromě zkušených závodníků čítala dokonce 4 nováčky na lesním MS, pro které byly švýcarské závody mimo jiné také sbíráním dalších mezinárodních zkušeností.

Krátká trať kvalifikace

Z terénu pro kvalifikaci krátké trati šel respekt. Ačkoli to z mapy nevypadá, byla jak středeční kvalifikace, tak sobotní finále opravdovou výzvou a jednalo se o jeden z nejtěžších middlů na MS za poslední dekádu. Český tým ale zvládl kvalifikaci obstojně a 5 ze 6 závodníků postoupilo do finále. Jen škoda, že se Daniel Vandas na trati nevyvaroval chyb a o dvě místa mu postup unikl. Nutno podotknout, že i přes problémy s rukou a běhání s ortézou se dokázal na MS výborně připravit. V jednotlivých rozbězích obsadila 5. místo Tereza Janošíková, 6. Denisa Kosová, 7. Jonáš Hubáček a Tomáš Křivda, 9. skončila Vendula Horčičková, a tak bylo o dobrý základ pro sobotní finále postaráno.

Klasická trať

Nejdříve ale přišla na řadu královská disciplína – klasika. Už z předzávodních příprav bylo jasné, že půjde o unikátní závod. Karanténa 2200 m n. m., cesta do ní lanovkou a cíl závodu o tisíc výškových metrů níže. Převážně seběhový orienťák v horských lesích s těžkou podložkou nedal závodníkům nic zadarmo a většina z nich únavu cítila ještě pár dní po skončení šampionátu. Na startu kromě našich ostřílených závodníků také dva, pro které to byla na lesním MS premiéra. Tereza Čechová běžela vyrovnaně a stačilo to na 32. místo, Martin Roudný skončil 26. a mrzet ho může především neplánovaný výlet na černou sjezdovku, kde ztratil cenné minuty.

Naše tradiční opory ale zaběhly výborně. Vendula Horčičková byla kvůli lehce podvrtnutému kotníku opatrnější v sebězích a doběhla 21., Tereza Janošíková mířila výše, ale 14. místo je výborným výsledkem. Miloš Nykodým předvedl, že je to Pan longař a probojoval se do nejlepší desítky! (10. místo). Ještě lépe zaběhl Tomáš Křivda, během závodu průběžně vedl na všech mezičasech a v cíli se dlouho slunil v křesle pro leadera závodu. Ovšem až do doběhu nejlepších… Ačkoli už jsme tak tak začali slavit bronzovou medaili, po doběhu Olliho Ojanaho bylo jasné, že Tomáš skončí na nepopulární bramborové pozici jen 14 vteřin za medailí.

Krátká trať finále

Po dni volna další medailový závod – finále krátké trati. Terén ještě náročnější než během středeční kvalifikace. Kdo to technicky ustojí? Budou se medaile rozdávat i za velké ztráty v cíli? Dokázali favorité zregenerovat po klasice? Otázek byla spousta, odpovědí málo. Jedno bylo ale po odstartování závodu jasné, z terénu se určitě dalo vytěžit více a tratě mohly být technicky mnohem náročnější. I tak ale nebyla o chyby nouze a vyhráli ti nejlepší. Tentokrát tahali za delší konec českého týmu ženy. Parádní výkon předvedla Terka Janošíková na 8. místě, kterou mrzela především chyba na 6. kontrolu, bez které by mohla bojovat o TOP 6. Vendula Horčičková doběhla na skvělém 11. místě.

Tomáš Křivda s konečnou 17. pozicí příliš spokojený nebyl, ale i tak je to jasná ukázka toho, že i v ne úplně povedeném závodě má velmi vysoký standard. Denisa Kosová s 30. místem rozhodně spokojená nebyla, a tak jí nezbývalo nic jiného, než si spravit chuť na štafetách. Ani Jonáš Hubáček neměl svůj den a po 33. místě se velmi férově vzdal nominace do štafety, aby mohl český tým nastoupit v co nejsilnější sestavě.

Štafety

Že štafety budou s trochou expresivity „fyzická prasárna“, bylo po sobotní krátké trati jasné. Jediný prostor u arény, který pořadatelé nevyužili, byly dva velké kopce. Už na první kontroly závodu se převýšení vyšplhalo přes 100 metrů, na čtvrté měli závodníci přes 200 metrů a v cíli muži 340! Nejdříve se na trať vydali muži. Závod se ale z českého pohledu nerozběhl ideálně. Martin Roudný, ačkoli zaběhl bezchybně, po běžecké stránce to nebylo to pravé. S dvanáctým místem na předávce spokojený nebyl. Zato Miloš Nykodým zaběhl výborně, stejně jako Denisa 5. na úseku, na předávce šestý v kontaktu s pátými Francouzi. Finišman Tomáš Křivda nakonec šestou pozici uhájil, což znamenalo velké pódium pro české muže!

Po doběhu mužů se na trať vydaly ženy. Na prvním úseku Vendula Horčičková udělala školáckou chybu už na první kontrolu a dohánět balík v takto fyzickém závodě šlo jen těžko. Třinácté místo na předávce bylo daleko za naším očekáváním. Přesto v takto náročném závodě nebylo nic rozhodnuto. Denisa Kosová na druhém úseku ukázala, že formu si do Švýcarska přivezla dobrou, zaběhla 5. čas na úseku a předávala už jako 7. Terka Janošíková i přes drobné chybky zvládla svou pozici ustát, na finiši zvládla udolat Dánku (mimochodem jeden z mála soubojů v roztahaném závodě), doběhla pátá, a tak i české ženy mohly mít radost z účasti na velkém pódium při závěrečném ceremoniálu.

Plyšový kozoroh Capri, maskot letošního MS, určitě bude ještě pár let dělat našim reprezentantům radostnou vzpomínku na šampionát ve švýcarském Flims-Laax. Skvělou týmovou atmosféru podtrhly i výkony na úrovni světové špičky. Teď už ale rychle zpět do české kotliny, již 2. srpna začíná v České Lípě druhé kolo Světového poháru 2023. Hurá do města, hurá do pískovců!