Novinky
SP FINSKO: náročný závěr sezóny 2024
← zpět
4.10.2024 | 869x | Jan Šedivý
Nelehký úkol čekal na konci sezóny na tucet českých reprezentantů. Na dalekém severu se museli vypořádat s širokou skandinávskou konkurencí i typicky finskými nepoddajnými lesy. Jak si vedli? Ženská i mužská štafeta překvapila téměř bezchybnými výkony, nečekaně velký počet závodníků bodoval v individuálech, ale naši nejlepší se tentokrát vrací bez vytouženého „velkého" výsledku...
Celých pět let nehostilo Finsko, jedna z hlavních velmocí světového OB, žádné mezinárodní závody. Závěrečné kolo Světového poháru 2024 tak bylo pro část výpravy částečně cestou do neznáma. I proto vyrazila širší sestava reprezentantů (6d+6h) závodit o body do SP a zároveň částečně objevovat terény pro MS 2025. Kuopio, dějiště následujícího šampionátu, totiž brzy uzamkne mrazivá tma a další možnost tréninku k Mistrovství světa se naskytne až v květnu. Kromě závodů SP tak měli naši běžci možnost vyzkoušet dalších 5 prostorů, částečně relevantních pro příští rok.
PŘEHLED DOPLŇKOVÝCH TRÉNINKŮ
Úvodní trénink | Paasisalo
Middle | Vartiala
Longové int. | Tomperi
Model | Aniainen
Intervaly | Loutteinen
EROZE ZÁVODNÍCH MAP I SMĚRNÝCH ČASŮ
Od země, která dokáže zorganizovat závody pro 40 tisíc závodníků a fanoušků či naplánovat noční 7členné štafety s přesností výsledků bez nadsázky na minutu, očekávají všichni nejvyšší organizační kvalitu. Ta se ale bohužel tentokrát nekonala. Malý organizační tým z Kuopia s generálkou před MS hodně bojoval a trenéři zase nešetřili sarkasmy nad argumenty typu, že modelová mapka (na long) nemůže být v měřítku 1:15 000, protože je prostor příliš malý. Výrazně neodhadnuté směrné časy závodů pak přebila zejména diskuze nad extrémní generalizací mapy závodního prostoru. Byť jí „boss" finského nároďáku, zvyklý na nejvyšší kvalitu finských map, ironicky označil za erozi terénu, nám naopak (až na místní detaily) přišla velmi vhod. Přeci jen nemáme z českých lesů generalizaci vrstevnic v krvi a pokud to udělá mapař za nás, nemůžeme se zlobit. Pohledem lajka na mapu se může zdát terén běžeckým, ale nenechme se mýlit, struktura vrstevnic podlehla zásadnímu zjednodušení, navíc veškerá vegetace je mapována dle rychlosti běhu (podle pravidel), ale tak, že její „viditelná" hranice je klidně plus/mínus padesát metrů jinde než v mapě.
Stará mapa vlevo vs. nová mapa uprostřed s GPS našich žen z middlu - hřbítek SV od kontroly by našim ženám asi více vyhovoval dle kresby na staré mapě (jasně odlišitelný). Mapa napravo - GPS chyb našich mužů z longu v místě, kde byly porosty mapovány „skandinávsky", čili nepoužitelné k navigaci poblíž kontroly.
LONG - 7 Z 11 ČECHŮ NA BODECH
Příprava na long, královskou disciplínu lesních akcí, často končí u tréninku middlu s tím, že si závodníci teoreticky připraví volby dlouhých postupů. Těžko říci, proč se v posledních letech tolik vynechává stěžejní longový trénink na mapách v měřítku 1:15 000. Dokud ale budou vrcholné závody na (pro někoho archaických) „patnáctkách", mělo by na tomto měřítku být klidně až 50% tréninků. I proto (a přes nepochopení pořadatelů) si většina týmů dokázala navzájem pomoci a výše zmiňovaný model den před klasikou svým závodníkům připravit na narychlo vytištěných mapách v měřítku longu.
Po extrémních časech na ME vyšel stavitel závodníkům vstříc a „mírně" zkrátil tratě. Asi ale nepočítal s běžeckou kapacitou Tove Alexandersson, která mu jeho představu o přepdokládaném čase 88 minut rozbila hned o celou čtvrthodinu, a to rozhodně nešla čistý závod! Naše ženy nepropadly, ale ztráty nebyly malé. Velmi dobře zvládla závod Tereza Rauturier (17. místo), bodovala ještě Denisa Králová (30.) a bodík zapsal i „objev" druhé poloviny sezóny Lucka Semíková (40.). V mužích rozběhl závod extrémně rychle Tomáš Křivda, který se po úvodní silniční položce dostal na druhé místo za domácího Kirmulu. Zatímco létající Fin nezpomalil, Tomáš snad i díky nachlazení lehce odpadl a úplně vyčerpaný doběhl do cíle 20. (i tak ale výborný výsledek). Miloš Nykodým, Daniel Vandas a Martin Roudný i díky části závodu ve skupinkách dokázali získat cenné bodíky do SP (31., 33. a 39. místo).
Výsledky, Mezičasy, GPS
Očekávaná úvodní volba na longu. Celkově druhý mezičas zde zapisuje Křivda, ztrátová je střední i severní varianta (Vandas, Roudný), čas stojí i pozdní náběh resp. brzké odbočení ze silnice (Hubáček).
MIDDLE - TERKA NEDOBÝVÁ VYTOUŽENÉ TOP10 V CELKOVÉM POŘADÍ SP
Tomáš Křivda opět podává svůj vysoký standard, i když není fit, vybíhá si 16. místem celkové 8. místo v pořadí SP 2024 - obdivuhodný výsledek! Skvěle běžel i Daniel Vandas a Martin Roudný, oba dokázali, že jsou nadějí pro příští sezónu, když po individuálních výkonech ztratili na vítězného Nora Breivika jen kolem 4 minut (37. a 38. místo), což je už na severu známka vysoké kvality. Sice je výsledkově předčil ještě Jonáš Hubáček (35. místo), ten ale využil doběhnutí místní „dvojkou" Olli Ojanahem už na 3. kontrole.
V ženách se nám příliš nedařilo, podobný osud, jako měl Jonáš, potkal i Denisu Královou, která dokázala odbojovat závod a nakonec brala 29. místo. Poslední šanci zaútočit na TOP10 v celkovém pořadí SP měla na middlu Terka Rauturier a útok to byl bohužel neúspěšný. Vyčerpání ze sezóny spolu s bolestivým kotníkem si vybralo svou daň a Terka na middlu nebodovala. Celkové 11. místo v SP je i tak skvělé!
Výsledky, Mezičasy, GPS
ÚSPĚŠNÉ ŠTAFETOVÉ ZAKONČENÍ
Stejně jako v Maďarsku dostali i ve Finsku přednost prvního startu muži. Ale paralela by mohla pokračovat dál. Opět se konal poměrně krátký závod, vždyť nejrychlejší mužský čas Švýcara Aebersolda byl pod 27 minut (celkový čas vítězných Švédů jen 83 minut) a i tentokát mohli na nejvyšší příčky v běžecky až brutálně rychlém závodě pomýšlet jen ti fyzicky nejlépe připravní závodníci. Za poslední dva roky tak štafety na mezinárodních akcích připomínají spíše krosy, kde se tratě vyhýbají problematickým pasážím a tempo diktují ti nejrychlejší. Ve Finsku to bylo nejmarkatnější zejména u ženské švédské štafety, která hned od úvodu vůbec nedala ostatním „čuchnout".
Naše mužské trio, téměř stejně starých závodníků (ročníku 98-00): Martin Roudný, Daniel Vandas a Tomáš Křivda předvedlo neuvěřitelně vyrovnaný výkon. Rozdíl jejich časů se vešel do 16 vteřin (těžko si pak navzájem něco vytýkat, že :-). Naši sice mírně zaostávali za bojem o medaile (v součtu jen +3:25 za zlatem), ale drobnou nervozitu zaujatým fanouškům svým báječným výkonem určitě připravili. Navíc dokázali porazit i švýcarské áčko, což se rozhodně nepodaří každý den. Celkové 5. místo po redukci (10. místo celkem) je výborný výsledek.
Co ale očekávat od českých děvčat? Po neradostném výsledku na ME a nepovedených výsledcích na middlu těžko říci... Ženy každopádně výkony i vysledkem udivují. Skvěle závod rozbíhá Lucie Semíková, která na 2. místo ztrácí půlminutku a takto rozběhnutý závod ženy dlouho neměly. Na druhém úseku se startovní pole protrhává, a i když Denisa Králová dře ze všech sil, zdá se, že na medaili to bude přeci jen v rychlém závodě daleko (předává ale jen +1:18 za bronzem). Na posledním úseku běží na vteřinu stejně jako Denisa i Terka Rauturier, téměř celý závod se bohybuje kolem 5. místa, nakonec ale drobně ztrácí a dobíhá 7. (po redukci stejně jako kluci 5.). Šesté Dánky na naše holky ztrácí další 3 minuty, 7. Polky dokonce 6 minut. Obě česká tria si tentokrát za 5. místa zaslouží velký potlesk!
Výsledky, Mezičasy, GPS
Světový pohár 2024 je za námi. V celkovém pořadí obhájil skvělé 8. místo z loňska Tomáš Křivda, parádní 11. místo bere Terka Rauturier. Body do SP ale zapsalo ještě dalších 9 českých závodníků a díky štafetovým úspěchům tak obsazuje český mančaft v týmech výborné 5. místo!
Celkové pořadí SP