Novinky

Fyzio u týmu: Vojta Palouš


zpět

21.7.2023 | 781x | Matěj Burda

Fyzio u týmu: Vojta Palouš

O prospěšnosti spojení profi reprezentantů a práce fyzioterapeutů dnes nemůže být vůbec pochyb. Kdo se stará o to, aby byl český tým na vrcholných bez bolístek? Na Mistrovství světa vyrazil stejně jako loni Vojta Palouš!



Ahoj Vojto, aktuálně máme za sebou tři závody na Mistrovství světa ve Švýcarsku a zbývají nám závěrečné štafety? Co vše jsi musel během šampionátu řešit, aby byli naši reprezentanti ready na závody?  

Kromě nějakých bolístek, se kterými sem už závodníci přijeli, pár achilovek, tuhá záda, byla nejvýraznější práce určitě po klasice, kde byl hodně náročný seběh. Poté měli všichni unavená zejména přední stehna, někdo zadek, takže mě čekala hlavně práce na těch hodně přetížených svalech.

Jak probíhal tvůj běžný den na MS? 

Během závodních dnů jsem si ráno sbalil batoh a lehátko, vyrazil jsem spolu se závodníky do karantény a tam jsem buď tejpoval a zpevňoval kotníky nebo zacvičil stabilizační cvičení třeba na trup. Pak jsem se snažil stihnout doběhy v aréně, abych mohl trochu fandit a sledovat, jak to dopadlo.

Jací jsou orienťáci oproti ostatním sportovcům, se kterými jsi spolupracoval?

Myslím si, že je na orienťáku velká složka toho prostého běhu, ale je tam důležité i soustředění. Takže nějaká mentální příprava i z hlediska fyzioterapie, dá se zařadit určitě postřehové cvičení, což mi přijde docela zajímavé a v tom je to právě jiné. Není to jako se rozběhnout po oválu a dát do toho maximum, nikdy nesmí závodníci ztratit hlavu, musí se soustředit, což je docela složitá věc. Třeba při longu, kdy je závodník v druhé půlce úplně mrtvej a udržet to soustředění je určitě dost těžké.

Pozoruješ na orienťácích něco, co by se dalo z hlediska fyzio zlepšit?

Já nejvíc pracuji s atlety a kdybych je měl  porovnat s orienťáky, tak orienťáci mají rozhodně méně silové přípravy. Nemyslím to tak, že by měli od rána do večera sedět v posilovně, ale síla může pomoci a to je něco, co u orienťáků úplně často nevidím, že by měli silový trénink. A jako všichni fyzioterapeuti i já mám rád funkční trénink, ale ten chybí spíš ve všech sportech.

Tvůj největší zážitek ze Švýcarska?

Určitě fandění Křivdičovi v aréně, když seděl na longu na židli pro leadera a sledovali jsme ty výsledky, bylo to hrozně těsné, jestli bude mít medaili, nebude mít medaili. Do toho jsem poprvé zažil, že přijelo docela dost fanoušků z Česka, to byl hrozně hezký zážitek zažít si tu atmosféru, ten kotel a fandit Křivdičovi. A samozřejmě výhledy, ty jsou tady ve Švýcarsku famózní.

Co ty a orienťák, našli jste si k sobě cestu?

Já jsem si určitě našel cestu k těm lidem, ta parta je tady super, baví mě s nimi pracovat, baví mě jezdit na ty závody nebo na soustředění. Ještě jsem se do lesa bohužel nepodíval, tady je všude kolem nás embargo, takže jsem neměl moc příležitost. Ale těším se, až jednou na nějakém soustředění vyběhnu s GPSkou a ostatní se mi budou moct smát. 

Díky za rozhovor a ať příště nemusíš řešit žádné větší bolístky!