Novinky
Fyzio u týmu: Jáchym Kolář
← zpět
6.5.2023 | 1053x | Matěj Burda

O prospěšnosti spojení profi reprezentantů a práce fyzioterapeutů dnes nemůže být vůbec pochyb. Kdo se stará o to, aby byl český tým na vrcholných akcích bez bolístek? Letošní představovačku fyzio u české repre začínáme s Jáchymem Kolářem, který se staral o tým na SP v Norsku.
Ahoj Jáchyme, je to pár dní, co jste se vrátili ze Světového poháru v Norsku. Odhalíš nám zákulisí toho, co vše jsi musel řešit, aby byli naši reprezentanti ready na závody?
Musím říct, že svěťák v Norsku byl velmi náročný jak pro mě, tak hlavně pro naše reprezentanty. Tamější terén byl fyzicky opravdu masakr, takže se to podepsalo i na zdravotním stavu našeho kádru. Pro Vojtu Krále bohužel závody skončily v půlce klasické trati, kdy jeho kotník nezvládl souboj s kamennou průrvou, do které spadl. Tomáše Křivdu dlouhodobě trápí bolesti Achillovy šlachy plus před odjezdem musela být ještě nucená krátká tréninková pauza, kvůli pohmoždění stehenního svalu. Denča Kosová bohužel taky nepřijela do Norska optimálně zdravotně vyladěná a kvůli předešlé nemoci tak nemohla absolvovat přípravu, jak by si přála. Obrovský respekt u mě má Terka Janošíková. Terka bohužel stále bojuje se značnými dozvuky respiračního onemocnění, které jí bránilo kvalitně trénovat, a samozřejmě to i následně ovlivnilo její fyzické výkony. Po krátké trati se k tomu přidaly i akutní bolesti vnější strany nohy a nevěděli jsme, jestli bude moct vůbec závodit v nedělních štafetách. Mé zdravotnické já nad tím muselo lehce zavřít oko, ale předvedla ke svému stavu krásný výkon a měla by mít náš velký obdiv, jak to v danou situaci zvládla, a hlavně jako vždy s úsměvem! Zbytek mančaftu naštěstí nemusel řešit tak akutní zdravotní problémy, avšak jak jsem říkal a co jsme mohli vidět v rámci TV přenosů – terén byl pro pohybový systém opravdu náročný. Takže práce bylo až až.
Jaký je zdravotní stav našeho týmu do závěrečné přípravy před MS ve Švýcarsku?
Pokud vše půjde, jak má, tak věřím, že stav Vojty Krále bude dobrý. Pozdější vyšetření na RTG neprokázalo poškození kostní tkáně, což je důležité pro rekonvalescenci. Terka Janošíková má nařízený teď klid (tak snad ho dodrží, že Terez!), aby ustoupily respirační obtíže a mohla naplno trénovat, a především správně regenerovat po zátěži. Jinak věřím, že budou všichni zdraví a vytvoříme zdravý tlak na místo v týmu pro MS.
Jáchym s Terkou Janošíkovou na ME v Estonsku 2022
S českým týmem jsi strávil také týden na březnovém tréninkovém kempu ve Francii. Jak probíhal tvůj běžný den?
Standardně se vždy ráno před tréninkem dělají menší úkony, jako například tejpování. Po odpolední fázi je třeba pomoct s regenerací svalů, aby byly připraveny na další náročný den. Ve Francii nás nezastihlo zrovna povedené počasí. Tím, že nemám speciální boty tak se při dešti do lesa moc nehrnu, jinak se snažím jezdit na všechny tréninky, co to jde. Jednak, že si to rád zkusím na vlastní kůži a taky po očku koukám na biomechaniku pohybu členů naší národní družiny, abych jim pak mohl lépe pomoct od bolesti.
Pozoruješ na orienťácích něco, co by se dalo z hlediska fyzio zlepšit?
Přijde mi, že se občas zapomíná na silovou přípravu například v rámci posilovny. Dnes již mnoho vytrvalostních běžců klade důraz na tréninky v posilovně kvůli zvýšení síly, výbušnosti a prevenci zranění. Co teprve když tyto schopnosti postrádáte v terénu, kdy se má tělo pohybovat co nejrychleji na různém geologickém podkladu. Další opomíjenou částí je určitě trénink mozku, očí a kognice celkově pro lepší práci s mapou.
Co ty a orienťák, našli jste si k sobě cestu?
Jednoznačně! Běhání se rekreačně věnuji dlouhodobě a kombinace přírody a sportu je pro mě ideální.
Díky za rozhovor a ať příště nemusíš řešit žádné větší bolístky!